All News > 한국어
sns기사보내기 트위터 페이스북 카카오톡 필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기 글자 크게 글자 작게
US Open 2018 – Day 4: USA and China start strong in Seniors
Las Vegas, USA 28 Jan – 2 Feb G-2 category event
기사입력: 2018/02/05 [13:01] ⓒ wtu
WTU
▲     © Cesar Rodriguez (MEX), gold in Las Vegas, in action (WTU)

 

By Pau Aguilar of Spain

 

Round by round results: Seniors – Cadets – Youth – Ultra – Juniors / Poomsae

Day 4 – Seniors – Report

USA with 3 golds and China with 2 titles were the most successful nations after the first day of Senior matches was completed at US Open 2018 on Thursday. Great Britain, Korea and Mexico were the other countries to climb to the top of the podium in the star category of the event.

Day 4 – Seniors – Final Podiums

Senior Gyeorugi (17-32) Male -54 kg (Fin)

1st. [SEED 1] RODRIGUEZ, CESAR, MEX (771)
2nd. [SEED 3] LEWIS, BAILEY, AUS (203)
3rd. [SEED 5] HERNANDEZ, JORGE, MEX(701)
3rd. [SEED 2] KAMA, MOUSTAPHA, SEN (939)

Senior Gyeorugi (17-32) Male -58 kg (Fly)

1st. [SEED 5] LEE, YONG-KWAN, KOR (914)
2nd. [SEED 6] OBLITAS, LUIS, PER (856)
3rd. [SEED 1] TORTOSA CABRERA, JESUS,ESP (950)
3rd. [SEED 2] SUZUKI, SERGIO, JPN (607)

Senior Gyeorugi (17-32) Male -68 kg (Feather)

1st. [SEED 8] MCNEISH, CHRISTIAN, GBR (46)
2nd. [SEED 6] NKOGHO MENGUE, HERVAN,CAN (30)
3rd. [SEED 4] SINDEN, BRADLY, GBR (47)
3rd. [SEED 7] NAVA, RUBEN, MEX (702)

Senior Gyeorugi (17-32) Male -74 kg (Light)

1st. [SEED 2] RAHIMI, THOMAS, USA (1767)
2nd. [SEED 8] REN, KE, CHN (403)
3rd. [SEED 5] PARK, ANDREW, CAN (355)
3rd. [SEED 3] QUESADA BARRERA, DANIEL,ESP (942)

Senior Gyeorugi (17-32) Female +73 kg (Heavy)

1st. [SEED 5] LV, SHUWEN, CHN (416)
2nd. [SEED 2] SLAVIN, JADE, GBR (44)
3rd. [SEED 1] AVILA, KEYLA, HON (584)
3rd. [SEED 3] ARANA, ASHLEY, MEX (700)

Senior Gyeorugi (17-32) Female -53 kg (Bantam)

1st. [SEED 5] WEI, XIAOJING, CHN (400)
2nd. [SEED 2] TARVIDA, INESE, LAT (644)
3rd. [SEED 1] FOLGMANN, MADELINE, GER(560)
3rd. [SEED 14] YANG, JUNLI, CHN (412)

Senior Gyeorugi (17-32) Female -62 kg (Light)

1st. [SEED 5] WHITE, ARA, USA (2030)
2nd. [SEED 7] LEWIS, CHEYENNE, HAI (581)
3rd. [SEED 1] CALVO GOMEZ, MARTA, ESP(943)
3rd. [SEED 14] ZHANG, MENGYU, CHN (411)

Senior Gyeorugi (17-32) Female -73 kg (Middle)

1st. [SEED 2] GORMAN-SHORE, MADELYNN,USA (2121)
2nd. [SEED 1] GALACHO, RAPHAELLA, BRA(176)
3rd. [SEED 5] SHAHBAZI, SANAZ, USA (2262)
3rd. [SEED 3] WEEKES, CRYSTAL, PUR (888)

Day 3 – Final Podiums

Junior Gyeorugi (15-17) Male +78 kg (Heavy)

1st. HO SANG, KHOLE, CAN (303)
2nd. KIM, NOAH, USA (1377)
3rd. HANKS, JACOB, USA (1903)
3rd. LEE, BRIAN, USA (436)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -45 kg (Fin)

1st. ALVAREZ, MELVY, USA (112)
2nd. SEO, JAKE, USA (1247)
3rd. HUANG, PO-LUN, TPE (428)
3rd. ONGGOSANUSI, CALEB, USA (1768)Junior Sparring (15-17) Male -45 kg (Fin)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -48 kg (Fly)

1st. SALIM, SHARIF, USA (1949)
2nd. NAVARRO QUIROS, DILLAN, CRC (536)
3rd. LANTINO, MICHAEL, USA (85)
3rd. DERIEL, DAVID, USA (1707)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -51 kg (Bantam)

1st. OLSEN, FREDERIK EMIL, SWE (971)
2nd. HASAN, BILAL, USA (1467)
3rd. PABO, DYLAN, USA (2059)
3rd. BUI, VINCENT, USA (2002)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -55 kg (Feather)

1st. DE PAULA, IGOR, USA (1272)
2nd. BROWN, NOAH, CAN (324)
3rd. CHEN, PEN-REN, TPE (430)
3rd. PARK, BRAVEN, CAN (354)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -59 kg (Light)

1st. IBARRA, DIEGO, MEX (770)
2nd. PARKER, DALLAS, USA (1067)
3rd. COX, JOSHUA, USA (2145)
3rd. GORY, SEAN, USA (2154)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -63 kg (Welter)

1st. MARQUES, GABRIEL, BRA (185)
2nd. HARRIS, KHALFANI, USA (1619)
3rd. REBOLLEDO MORA, SERGIO, CHI (391)
3rd. HEIATI, ANDREW, USA (1137)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -68 kg (Light Middle)

1st. RODRIGUEZ, MICHAEL C., USA (119)
2nd. SEALY, BRANDON, USA (2034)
3rd. VERA, MICHAEL, USA (1855)
3rd. WEI, CHENG-CHI, TPE (433)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -73 kg (Middle)

1st. QIU, HONG-SHENG, TPE (434)
2nd. CHUNG, IRIE, CAN (331)
3rd. GONZALEZ, LUCIANO, CHI (392)
3rd. ROBLETO, DAVID, NCA (803)

Junior Gyeorugi (15-17) Male -78 kg (Light Heavy)

1st. PILIPOVIC, MILOS, NOR (828)
2nd. LIAO, HUNG-MING, TPE (435)
3rd. WON, KENDALL, USA (1297)
3rd. PUCKER, HAYDEN, USA (70)

Junior Gyeorugi (15-17) Female +68 kg (Heavy)

1st. LIN, CHIEH-YU, TPE (446)
2nd. KECK, HANNAH, USA (1129)
3rd. NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELLA,
USA (1645)
3rd. MU, WENZHE, CHN (425)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -42 kg (Fin)

1st. GREENWOOD, MAKAYLA, USA (137)
2nd. RODRIGUEZ MONGE, MARIA JOSE, CRC
(537)
3rd. GONGORA, EYLEEN, MEX (693)
3rd. WU, YU-CHIEH, TPE (437)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -44 kg (Fly)

1st. KACHOWITSCH, VERA, GER (17)
2nd. VERA, MIA, USA (1857)
3rd. AYERS, ALYSON, USA (1357)
3rd. MA, YU-HSIN, TPE (438)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -46 kg (Bantam)

1st. CHEN, CHIEN, TPE (439)
2nd. DE LA VEGA CHONG, NATALIA, MEX
(2466)
3rd. NUNEZ, NICOLE, USA (138)
3rd. BALLARD, BRIANA, USA (1109)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -49 kg (Feather)

1st. CHAI CHONG, KIANA, USA (1068)
2nd. PETERSON, CEILI, CAN (286)
3rd. COLOSO, AIKO, USA (2180)
3rd. PETROCCHI, CHIARA, ARU (189)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -52 kg (Light)

1st. ZOLOTIC, ANASTASIJA, USA (2182)
2nd. PIDO, JANEL, USA (1423)
3rd. HA, UNI, USA (1710)
3rd. ZUNIGA, JULIANNA, USA (1116)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -55 kg (Welter)

1st. MACEDO, SANDY, BRA (183)
2nd. SANTANA, STARLA DIAMOND, USA
(1333)
3rd. MEREM, MELISSA, USA (2481)
3rd. HARRIS, KAMARIA, USA (1620)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -59 kg (Light Middle)

1st. CHUANG, HSIN HSUAN, TPE (443)
2nd. VAN OIRSCHOT, MELISSA, CAN (334)
3rd. HAYAKAWA NEGRETE, JESSICA, USA
(1774)
3rd. DOUGLAS, STEPHANIE, USA (2062)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -63 kg (Middle)

1st. CHEN, YI CI, TPE (444)
2nd. SCHRUNDER, ISABELLA, CAN (317)
3rd. SOLTERO, LESLIE, MEX (687)
3rd. NICHOLSON, SOFIE, CAN (365)

Junior Gyeorugi (15-17) Female -68 kg (Light Heavy)

1st. VIANA, ALENA, USA (1696)
2nd. GANNAWAY, SHARISSA, GBR (565)
3rd. DIAZ, MELANIE, USA (1407)
3rd. AN, PEI-FAN, TPE (445)

Day 2 – Finak Podiums

Cadet Gyeorugi (12-14) Male +65kg (Heavy)

1st. BASALATAN, JULIAN, USA (1981)
2nd. VARGAS ESQUIVEL, ALEXIS, USA (989)
3rd. DUNK, JOSEPH, USA (1102)
3rd. HENRIQUEZ, BENJAMIN, USA (1840)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -33 kg (Fin)

1st. QUINONES SCOTT, NOAH, USA (1220)
2nd. PAVONE, HUNTER, USA (1590)
3rd. ALFONSO, MATTHEW, USA (122)
3rd. OLVERA, MARTIN, USA (1354)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -37 kg (Fly)

1st. SALAZAR, LUIS, MEX (663)
2nd. MOLNAR, BENDEGUZ, HUN (592)
3rd. IBARRA, LUIS, USA (2290)
3rd. CULLINANE, TREVEN, USA (1500)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -41 kg (Bantam)

1st. RAMIREZ, COLIN, USA (1501)
2nd. SCHUMACHER, EVAN, USA (2285)
3rd. LARA PEREZ, PABLO, MEX (683)
3rd. BONSOL, AIDAN, USA (1953)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -45 kg (Feather)

1st. ESTRADA MARTINEZ, LUIS MARIO, MEX
(709)
2nd. SCHULTZE, STEWART, USA (2381)
3rd. SIMON, GABRIEL, USA (2300)
3rd. CHEN, KYLE, USA (1662)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -49 kg (Light)

1st. CHAR, BENJAMIN, USA (2191)
2nd. BEVEL, AIDEN, USA (1411)
3rd. FAZEKAS, LUCAS, USA (1609)
3rd. LY, ANTHONY, USA (1095)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -53 kg (Welter)

1st. CHEN, BRYSON, USA (1772)
2nd. KRISTENSEN, FILIP, NOR (834)
3rd. HERNANDEZ, KENNETH, USA (2232)
3rd. WINSLETT, TYLER, USA (2066)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -57 kg (Light Middle)

1st. TCHOUIKINE, MATTHEW, CAN (280)
2nd. LEE, DEVIN, USA (84)
3rd. LOPEZ TERAN, JOSE GERARDO, MEX
(661)
3rd. AVITIA, JORGE, USA (1936)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -61 kg (Middle)

1st. SHANAFELT, NOAH, USA (1043)
2nd. DEHOYOS GARZA, JASON LEE, USA
(1548)
3rd. PANDURO, DIEGO, USA (1418)
3rd. CHAN, AIDAN, USA (1312)

Cadet Gyeorugi (12-14) Male -65 kg (Light Heavy)

1st. GRANT, GAVIN, USA (2219)
2nd. SEALY, BRADLEY, USA (2033)
3rd. DARDEN, ANDRU, USA (2472)
3rd. ARGOTE ULYANOVA, VLADIMIR, USA
(1553)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female +59 kg (Heavy)

1st. HERSHBERGER, NATALIE, USA (1606)
2nd. ADAMS, PAITYN, USA (2398)
3rd. LANDSTROM, LILY, USA (143)
3rd. LAROCCA, LAUREN, USA (2421)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -29 kg (Fin)

1st. RODRIGUEZ, EMILY, USA (2430)
2nd. LIANG, CHIH-YU, TPE (513)
3rd. SCHRADER, VICTORIA, USA (1733)
3rd. CHOI, ASHLEY, USA (1360)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -33 kg (Fly)

1st. BALLARD, MONICA, USA (1111)
2nd. CARRILLO, SANIYA, USA (2413)
3rd. MILLER, MONTANA, USA (977)
3rd. MOORE, SACHIKO, USA (1909)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -37 kg (Bantam)

1st. MACGREGOR, MAKENZIE, USA (1420)
2nd. TRINH, CLARE, USA (1910)
3rd. CHUA, CHLOE, USA (97)
3rd. MARINOV, ELIZABETH, USA (993)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -41 kg (Feather)

1st. SYLVESTER, MARLEY, USA (167)
2nd. MORALDE, JET, USA (1946)
3rd. OKAZAKI, HINATA, JPN (605)
3rd. HOWARD, SIERRA, USA (1864)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -44 kg (Light)

1st. OCEGUERA, SOPHIA, USA (1886)
2nd. LEE, AVA, USA (2367)
3rd. TEACHOUT, KRISTINA, USA (2183)
3rd. CORRIGAN, LINDSEY, USA (1306)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -47 kg (Welter)

1st. URTATE, CAMILA, USA (1507)
2nd. RODRIGUEZ, SYDNEE, USA (2141)
3rd. CRISE, MCKENNA, USA (2149)
3rd. PARDUE, AVERY, USA (1760)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -51 kg (Light Middle)

1st. LEE, LAUREN, USA (2366)
2nd. HARING, NATALIE, USA (1352)
3rd. SULLIVAN, ARWYN, USA (1784)
3rd. MATA, MAYA, USA (1778)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -55 kg (Middle)

1st. USSERMAN, BRIANNE, USA (2185)
2nd. REKER, KAT, USA (2156)
3rd. SJÖBERG, FRIDA, SWE (960)
3rd. ROBINSON, CARLY, USA (1715)

Cadet Gyeorugi (12-14) Female -59 kg (Light Heavy)

1st. WRIGHT, CHEYENNE, USA (2184)
2nd. HESLOP, AMBER, AUS (212)
3rd. GARRICK, LYDIA, USA (1113)
3rd. MONTZKA, CHAYLA, BRA (113)

Day 1 – Report

Mexico was the only nation to climb to the top of the podium in more than one occasion after Jessica Garcia and Juan Diego Garcia respectively became the Women’s -58 and Men’s -75 kg divisions on Monday in Las Vegas.

Jessica dominated the Women’s -58 kg after beating Hines from Jamaica by a clear 19-6, while Juan Diego shone over the rest of athletes in his cateogry after defeating Sabates from USA by 11-6 in the big final.

Day 1 – Final Podiums

Para-Taekwondo Kyorugi

Para Sparring K43 Male -61 kg

1st. [SEED 1] KONG, BOPHA, FRA (42)
2nd. [SEED 2] CAPPELLO, ANTHONY, CAN (21)

Para Gyeorugi K44 Female +58 kg

1st. [SEED 1] TRUESDALE, AMY, GBR (43)
2nd. [SEED 3] FENCIL, ALYSSA, USA (89)
3rd. [SEED 4] MENEZES, DEBORA, BRA (19)
3rd. [SEED 2] SCHIEL, LAURA, FRA (41)

Para Gyeorugi K44 Female -58 kg

1st. [SEED 2] GARCIA QUIJANO, JESSICA, MEX (2469)
2nd. [SEED 4] HINES, SHAUNA-KAY, JAM (55)
3rd. [SEED 1] SALINARO, BRIANNA, USA (75)
3rd. [SEED 3] NASCIMENTO, CRISTHIANE, BRA (20)

Para Gyeorugi K44 Male +75 kg

1st. [SEED 1] MEDELL, EVAN, USA (101)
2nd. [SEED 2] STACEY, CORBIN, USA (151)
3rd. [SEED 4] BIRCH, JOHNNY, USA (73)
3rd. [SEED 3] PEDROZA LUNA, FRANCISCO ALEJANDRO, MEX (2471)

Para Gyeorugi K44 Male -61 kg

1st. [SEED 1] SAIRANEN, MATTI, FIN (40)
2nd. [SEED 2] TORQUATO, NATHAN, BRA (18)

Para Gyeorugi K44 Male -75 kg

1st. [SEED 3] GARCIA LOPEZ, JUAN DIEGO, MEX (2470)
2nd. [SEED 1] SABATES, FELIX, USA (134)
3rd. [SEED 2] KACER, MICHAEL, USA (2463)

 

WTU-news
 

무단전재 및 재배포 금지 ⓒ wtu.
필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기
닉네임 패스워드 도배방지 숫자 입력
제목  
내용
기사 내용과 관련이 없는 글, 욕설을 사용하는 등 타인의 명예를 훼손하는 글은 관리자에 의해 예고 없이 임의 삭제될 수 있으므로 주의하시기 바랍니다.
 
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고