6-9 February, 2017 By Pau Aguilar of Spain
ETU European Clubs Championships 2017
Belek, Antalya (Turkey) G-1 category event
Round by round results: Day 1 / Day 2 / Day 3 / Day 4
Seniors – Report
Turkey shone at home during the ETU European Championships 2017 after proving to be the strongest nation in Seniors with a total of 6 out of 16 titles achieved. Azerbaijan was the second most successful nation with no less than 4 gold medals, while Croatia did also perform at a high level, climbing to the top of the podium three times. The other countries to taste gold in Turkish territory were Ukraine, Senegal and Slovenia with 1 title each.
The local heroes of the event who helped their country to reign in this competition were: Nafia Kus, who dominated the Women’s +73 kg division thanks to defeating Kowalczuk from Poland by superiority in the final after the match ended with a tie (7-7); Rukiye Yildirim, who reigned in Women’s -46 kg after beating her compatriot Satilmis by 22-11 for the gold; Hatice Ilgun, who proved to be the strongest in Women’s -57 kg after getting rid of Adamkiewicz from Poland by 12-10 in the last fight of the draw; Irem Yaman, who left no chances to the rest of competitors in Women’s -62 kg, grabbing the title after a 6-3 victory agains Stetic from Croatia; Sude Bulut, who reached the top of the Women’s -73 kg podium after edging her compatriot Evci in the final by a close 15-12; and Kavurat, who had to face a compatriot such as Recber as well to taste glory, winning the match by just one point (10-9).
The rest of medallists of the event can be found on the information below.
Days 3 and 4 – Final Podiums
Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 19
1st 354 YILDIRIM, RUKIYE ISTANBUL BBSK TUR
2nd 336 SATILMIS, NIHAL ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
3rd 477 POURYOUNES LANGEROUDI, DINA KORYO DEN HAAG NED
3rd 762 BRYZGALOVA, ELIZAVETA URALMASH-SPORT CLUB RUS
Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 18
1st 518 TOMIC, KRISTINA OSVIT CRO
2nd 497 CIDEM, IPEK NEVSEHIR GSIM TUR
3rd 480 DIDDEN, ROBIN KORYOSPORTS NED
3rd 670 PETRUSIC, ANA TAEKWONDO KLUB DRAGON SLO
Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 18
1st 314 ABAKAROVA, PATIMAT GILAN TK AZE
2nd 95 DOSUCUKUR, ZEHRA ASKI SPOR KULUBU 1 TUR
3rd 386 BURCU, SUDE IZMIR BUYUKSEHIR BELEDIYE SPO TUR
3rd 542 AGRIS, ZELIHA PTT SPOR KULUBU TUR
Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 20
1st 204 ILGUN, HATICE KUBRA BURSA SAGLIK G TUR
2nd 114 ADAMKIEWICZ, PATRYCJA AZS AWF WARSZAWA POL
3rd 387 BURCU, SIMGE IZMIR BUYUKSEHIR BELEDIYE SPO TUR
3rd 315 ERIS, YAPRAK GILAN TK AZE
Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 16
1st 356 YAMAN, IREM ISTANBUL BBSK TUR
2nd 704 STETIC, MARIJA TK DUBRAVA CRO
3rd 338 SOGUT, SEYMA NUR ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
3rd 8 DESYLLA, IOANNA – STAVROULA A.C.AIANTAS GRE
Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 16
1st 430 TETEREVIATNYKOVA, TETIANA KDUSH ARTEM UKR
2nd 675 JELIC, MATEA TAEKWONDO KLUB MARJAN CRO
3rd 703 POLE, DORIS TK DUBRAVA CRO
3rd 299 AZIZOVA, FARIDA GILAN TK AZE
Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 8
1st 372 BULUT, SUDE ISTANBUL BBSK TUR
2nd 348 EVCI, MERVENUR ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
3rd 398 KIYI, KUBRA IZMIR BUYUKSEHIR BELEDIYE SPO TUR
3rd 111 YELUBAY, AIGUL ATYRAU TEAM KAZ
Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 7
1st 371 KUS, NAFIA ISTANBUL BBSK TUR
2nd 118 KOWALCZUK, ALEKSANDRA AZS OS POZNAN POL
3rd 165 KURT, NURIYE BETUL BILECIK BELEDIYESI TUR
3rd 412 BARDACHENKO, OLESYA KARELIA TEAM RUS
Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 17
1st 304 BEIGI HARCHEGANI, MILAD GILAN TK AZE
2nd 413 KOTKOV, ANTON KARELIA TEAM RUS
3rd 707 HORVAT, LUKA TKD JASTREB CRO
3rd 754 SARI, YUNUS ULASTIRMA SPOR KULUBU TUR
Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 16
1st 711 TRAJKOVIC, IVAN TKD RED POWER SLO
2nd 264 AZIZOV, RAMIN GAFGAZ TK AZE
3rd 432 BONDAR, VLADYSLAV KDUSH ARTEM UKR
3rd 347 UGUZ, ENSAR ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 13
1st 709 GOLEC, VEDRAN TKD JASTREB CRO
2nd 303 ISAEV, RADIK GILAN TK AZE
3rd 138 KARAKAS, BUGRAHAN B.B.ANKARASPOR TUR
3rd 587 HASANLI, JEYHUN SAVALAN TK AZE
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 10
1st 337 KAYIR, IKRA ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
2nd 125 PALAZ, EMINE NUR B.B.ANKARASPOR TUR
3rd 212 BATGI, KIYAN CETIN TOPCUOGLU SPOR KULUBU TUR
3rd 248 TAT, ESMA EGO SPOR KULUBU TUR
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 11
1st 613 KORZHAVINA, YULIANA SC MOTOR – SICH UKR
2nd 563 SOYKAN, FERDA SAMSUN TOHM TUR
3rd 127 SARIKAYA, MIHRIMAH B.B.ANKARASPOR TUR
3rd 539 BAYSAL, IREM PTT SPOR KULUBU TUR
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 10
1st 172 SCHMIDT, CELINE BSV FRIEDRICHSHAFEN GER
2nd 335 SAYGAKOVA, YULIYA IFRFT-WTF UKR
3rd 664 SCHEIN, MICHELLE TAEKWONDO AXEL M?LLER GER
3rd 129 KORKUT, HURI B.B.ANKARASPOR TUR
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6
1st 128 ARSLAN, DILARA B.B.ANKARASPOR TUR
2nd 508 BORIC, ADNA NOVI GRAD SARAJEVO BIH
3rd 474 ALTIN, ZULAL KOCAELI BUYUKSEHIR KAGITSPO TUR
3rd 573 GOZEY, AYSEGUL SANCAKTEPE BELEDIYE SPOR KU TUR
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 5
1st 388 AKBULAK, ESRA IZMIR BUYUKSEHIR BELEDIYE SPO TUR
2nd 771 AKCAY, ALEYNA UZUN TUR
3rd 99 BASMA, BEYZA ASKI SPOR KULUBU 5 TUR
3rd 156 SEMERCI, SILA BASAR S.K. TUR
Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 19
1st 173 KAMA, MOUSTAPHA BSV FRIEDRICHSHAFEN SEN
2nd 112 ALIYEV, MIKAYIL AZERI TK AZE
3rd 373 DAGDELEN, DENIZ ISTANBUL BBSK TUR
3rd 607 MALCHENKO, TARAS SC MOTOR – SICH UKR
Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 20
1st 297 MEHTIYEV, FIZAM GILAN TK AZE
2nd 150 SHYMYRBAY, SAGYNYSH BARS TEAM KAZ
3rd 143 INAN, MEHMET ALI B.B.ANKARASPOR TUR
3rd 417 DEMIR, DOGAN KAVAK SK TUR
Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 32
1st 37 KAVURAT, FERHAT CAN ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
2nd 374 RECBER, HAKAN ISTANBUL BBSK TUR
3rd 677 BRECIC, LOVRE TAEKWONDO KLUB MARJAN CRO
3rd 351 SEZER, GERKEM ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 27
1st 305 TAGHIZADE, AYKHAN GILAN TK AZE
2nd 627 ZAOUIA, FAHD SEONGONG NED
3rd 392 DAG, BARIS IZMIR BUYUKSEHIR BELEDIYE SPO TUR
3rd 678 PANTAR, JURE TAEKWONDO KLUB ORIENT SLO
Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 22
1st 676 KANAET, TONI TAEKWONDO KLUB MARJAN CRO
2nd 135 COSAR, GOKHAN B.B.ANKARASPOR TUR
3rd 666 MUTAK, MARKO TAEKWONDO CASPER CRO
3rd 345 YILDIZ, MUHAMMED ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
Day 2 – Report
After dominating in Cadets on Monday, Turkey also set the standard in Juniors on Tuesday with a total of 5 out of the 15 gold medals in competition. Azerbaijan was the second most successful nation yesterday after managing to clinch 3 titles, while Russia, Hungary and Ukraine took 2 golds each. Kazakhstan was the other country to climb to the top of the podium with 1 title in the event.
The competition will continue tomorrow and Friday with the Senior athletes in action. Stay connected to WTM to know the latest news on the event!
Day 2 – Final Podiums
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 19
1st 340 OZCAN, OMER FARUK ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
2nd 661 KARIMOV, KHANOGHLAN SUMGAYIT GOMRUKCHU 2 AZE
3rd 743 FUNKENDORF, VLADYSLAV UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
3rd 149 YELSHIBAY, YELZHAN BARS TEAM KAZ
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 14
1st 327 JOZSA, LEVENTE HUNGARIAN TEAM HUN
2nd 554 KOSE, OSMAN TURKER SAMSUN DO GSK TUR
3rd 273 ALIZADA, MAHAMMAD GILAN TK AZE
3rd 343 NAZLI, ENVER ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 18
1st 482 SULTAN, FARID LANKARAN T.I.M. AZE
2nd 745 KOTYASH, VASYL UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
3rd 695 NAS, ONUR TERME GEN?LIK HIZMETLERI SPO TUR
3rd 277 GANBARLI, AYAZ GILAN TK AZE
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 25
1st 652 ORYNBASSAR, MAKSAT SPORT CLUB ZHIGER KAZ
2nd 558 DEMIR, ARSLAN SAMSUN TOHM TUR
3rd 418 DEMIRKIRAN, ERTUGRUL GAZI KAVAK SK TUR
3rd 785 YUKSEL, BORA YUKSEL SPOR KULUBU TUR
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 26
1st 132 DOLMACI, MERTCAN B.B.ANKARASPOR TUR
2nd 282 ASLANOV, GHASEM GILAN TK AZE
3rd 598 VOVK, YEVHENII SC MOTOR – SICH UKR
3rd 512 HUSIC, NEDZAD NOVI GRAD SARAJEVO BIH
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 19
1st 738 CHESHA, VLAS UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
2nd 280 AGHAYEV, JAVAD GILAN TK AZE
3rd 511 RASIDAGIC, JUSUF-ALI NOVI GRAD SARAJEVO BIH
3rd 238 EROZ, HASAN BUGRA EGO SPOR KULUBU TUR
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 14
1st 231 ABULKHANOV, MARK DUSH SPEKTR RUS
2nd 324 EGYHAZAS, ANDRAS HUNGARIAN TEAM HUN
3rd 455 YERKO, VLADYSLAV KIEV SCHOOL OF SPORT UKR
3rd 38 YUVA, KAAN ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 10
1st 163 TASTEKIN, SAVAS BEYPAZARI AYYILDIZ SPOR KULUB TUR
2nd 279 IBRAHIMOV, HASAN GILAN TK AZE
3rd 235 SOYSAL, AHMET SAMIL EGO SPOR KULUBU TUR
3rd 601 KOROTKYKH, VLADYSLAV SC MOTOR – SICH UKR
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7
1st 737 MARKIN, DMYTRO UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
2nd 43 KARTAL, HUSEYIN ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
3rd 69 YILMAZ, ONUR ARIFIYE ATILGAN SPOR KULUBU TUR
3rd 559 YILMAZ, MELIH SAMSUN TOHM TUR
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 8
1st 311 TAGHI-ZADA, ORKHAN GILAN TK AZE
2nd 649 SULTANMURATOV, YULDASHBEK SPORT CLUB ZHIGER KAZ
3rd 770 KAYA, FIRAT UZUN TUR
3rd 133 ACIKGOZ, MUHAMMED EMIN B.B.ANKARASPOR TUR
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 9
1st 764 YARKOVA, YANA URALMASH-SPORT CLUB RUS
2nd 312 GANBARLI, MIRVARI GILAN TK AZE
3rd 166 KACHOWITSCH, VERA BSV FRIEDRICHSHAFEN GER
3rd 540 KILIC, VILDAN PTT SPOR KULUBU TUR
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 12
1st 310 MAMMADOVA, MEHRIBAN GILAN TK AZE
2nd 11 STURARI, ALESSIA ACCADEMIA DORICA ITA
3rd 391 BEKDAS, IREM IZMIR BUYUKSEHIR BELEDIYE SPO TUR
3rd 591 PIRSEYIDOVA, SEVDA SAVALAN TK AZE
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 7
1st 409 AKBULUT, BERNA KARAMAN PERFORMANS SK TUR
2nd 331 KOPCSIK, LAURA HUNGARIAN TEAM HUN
3rd 196 NAMLI, SUDE BUCA BELEDIYESI G.S.K. TUR
3rd 308 MIRZAYEVA, NARGIZ GILAN TK AZE
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 15
1st 332 PATAKFALVY, LUCA HUNGARIAN TEAM HUN
2nd 215 DURAN, AYSE EBRAR CIHAN SPOR KULUBU TUR
3rd 787 ONGUN, GIZEM YUKSEL SPOR KULUBU TUR
3rd 556 CELIK, ELANUR SAMSUN TOHM TUR
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 18
1st 247 YILMAZ, TUGBA EGO SPOR KULUBU TUR
2nd 410 SIMSEK, HILAL KARAMAN PERFORMANS SK TUR
3rd 716 CERRO ALVARADO, PAULA TORTOSA-ARATA ESP
3rd 313 SULEYMANOVA, NARMIN GILAN TK AZE
Day 1 – Report
Local athletes shone above the rest on the first day of action at ETU European Clubs Championships 2017 with a total of 12 out of the 20 Cadet titles at stake on Monday. Ukraine and Azerbaijan were the other most successful nation after Turkey with a total of 3 gold medals, while Bulgaria and Russia managed to grab 1 title each.
You can find all the medallists of the day on the information below.
Today Tuesday will be the day for the Junior divisions. Stay connected to WTM to know the latest news on the event!
Day 1 – Final Podiums
Category: Cadets Female A -29 – Competitors: 8
1st 632 GENC, SENA NUR SEVEN SPOR TUR
2nd 633 DEMIR, ALEYNA SEVEN SPOR TUR
3rd 239 DISKAYA, TUANA ILAYDA EGO SPOR KULUBU TUR
3rd 759 KALELEVA, ARINA URALMASH-SPORT CLUB RUS
Category: Cadets Female A -33 – Competitors: 12
1st 426 KHOMENKO, YEKATERYNA KDUSH ARTEM UKR
2nd 722 ULUMAN, EDANUR TURGUTLU BASAR SK TUR
3rd 465 TORUN, EDA KOCAELI BUYUKSEHIR KAGITSPO TUR
3rd 527 DINC, NAZLI IREM POLAT SPOR KULUBU TUR
Category: Cadets Female A -37 – Competitors: 16
1st 693 YAZICI, RUMEYSA TERME GEN?LIK HIZMETLERI SPO TUR
2nd 405 CELIK, BERRA GULFEM KARAMAN PERFORMANS SK TUR
3rd 568 IMAMOGLU, NISA SANCAKTEPE BELEDIYE SPOR KU TUR
3rd 550 KELES, TUANA LEYLI SAKARYA SAMPIYONLAR TUR
Category: Cadets Female A -41 – Competitors: 13
1st 341 OZTABAK, ELIF ILGIN ILBANK GENCLIK VE SPOR KULUB TUR
2nd 569 ALTUN, ZEHRA SANCAKTEPE BELEDIYE SPOR KU TUR
3rd 284 ALLAHVERDIYEVA, OFELIYA GILAN TK AZE
3rd 400 SKAPROVSKA, VALERIIA JI DO KWAN BUL
Category: Cadets Female A -44 – Competitors: 12
1st 101 ERSOY, ESMA NUR ASKI SPOR KULUBU 9 TUR
2nd 25 CANKURT, TUGCE ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
3rd 719 YALCIN, SILA TURGUTLU BASAR AY-YILDIZ KLB TUR
3rd 91 KUYUBASI, NURSU ASKI SPOR KULUBU 1 TUR
Category: Cadets Female A -47 – Competitors: 4
1st 289 EYNULLAYEVA, AYLIN GILAN TK AZE
2nd 618 TRAVERSO, ELEONORA SCUOLA TKD GENOVA ITA
3rd 102 SEN, AYLIN ASLAN GENCLIK VE SPOR KULUBU TUR
3rd 545 AKDEMIR, SUKRAN ARIFE RUMELI KAVAGI SK TUR
Category: Cadets Female A -51 – Competitors: 7
1st 79 CIFTCI, HACER ASIL GENCLIK SPOR KULUBU DER TUR
2nd 93 BASKIR, AYSE SULE ASKI SPOR KULUBU 1 TUR
3rd 240 CETINKAYA, ALMILA BURCIN EGO SPOR KULUBU TUR
3rd 260 KESER, ZEYNEP G?KTAS BAYAN TAKIMI TUR
Category: Cadets Female A -55 – Competitors: 5
1st 185 AKAGUNDUZ, CEYDA BUCA BELEDIYESI G.S.K. TUR
2nd 5 ARI, ZEHRA 1308 OSMANELI BELEDIYE SPOR K TUR
3rd 62 YILMAZ, ESLEM CEREN ARIFIYE ATILGAN SPOR KULUBU TUR
3rd 162 SAKARYA, BERIRE KEVSER BEYPAZARI AYYILDIZ SPOR KULUB TUR
Category: Cadets Female A -59 – Competitors: 5
1st 293 GULUZADE, ILAHA GILAN TK AZE
2nd 12 ESIT, BUSE AKDENIZ SPOR KULUBU TUR
3rd 30 TAHTA, ELIF SU ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
3rd 131 UZUNCAVDAR, SUDE YAREN B.B.ANKARASPOR TUR
Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 11
1st 734 ZHALHIRYS, OLEKSANDRA UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
2nd 694 YILMAZ, BENGUSU TERME GEN?LIK HIZMETLERI SPO TUR
3rd 261 OZCIHAN, NAZLICAN G?KTAS BAYAN TAKIMI TUR
3rd 524 SAGLIK, AYSELNUR POLAT SPOR KULUBU TUR
Category: Cadets Male A -33 – Competitors: 31
1st 646 LIANOV, MAGOMED SKIF RUS
2nd 28 DONMEZ, MERT ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
3rd 292 ALIZADA, NIHAD GILAN TK AZE
3rd 105 KAPLAN, ENES ASLAN GENCLIK VE SPOR KULUBU TUR
Category: Cadets Male A -37 – Competitors: 25
1st 402 STOROZHUK, VLADYSLAV JI DO KWAN BUL
2nd 263 SHIRALIYEV, RIYAD GAFGAZ TK AZE
3rd 735 IVASHCHENKO, DENYS UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
3rd 641 OZTURK, KORAY YIGIT SEVEN SPOR TUR
Category: Cadets Male A -41 – Competitors: 24
1st 20 DOGRU, ALIHAN ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
2nd 643 KILIC, YIGITHAN SEVEN SPOR TUR
3rd 720 KARADUGAN, IBRAHIM TURGUTLU BASAR AY-YILDIZ SK TUR
3rd 713 LIBRADO LOPEZ, DIEGO TORTOSA-ARATA ESP
Category: Cadets Male A -45 – Competitors: 25
1st 414 ALTINGOZ, CEMIL TARIK KAVAK GSK TUR
2nd 727 PALETSKYI, TYMUR UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
3rd 658 DUNYAMALIYEV, ILKIN SUMGAYIT GOMRUKCHU 2 AZE
3rd 602 PIKUZ, ILLIA SC MOTOR – SICH UKR
Category: Cadets Male A -49 – Competitors: 11
1st 49 SANTAS, KADIR ANKARA MERKEZ IMAM HATIP LISE TUR
2nd 457 SHARPYLO, DENYS KIEV SCHOOL OF SPORT UKR
3rd 13 AVCIM, SEBAHATTIN AKDENIZ SPOR KULUBU TUR
3rd 363 ORHAN, OMER YASIN ISTANBUL BBSK TUR
Category: Cadets Male A -53 – Competitors: 9
1st 362 KUSKU, MAHMUT ISTANBUL BBSK TUR
2nd 258 TOKGOZ, OGUZ FLIPPER SPOR KULUBU TUR
3rd 86 KAPLAN, ALP EREN ASIL GENCLIK SPOR KULUBU SK TUR
3rd 151 GUNLU, UGUR BASAR S.K. TUR
Category: Cadets Male A -57 – Competitors: 4
1st 24 KORKMAZ, ABDUL SAMET ANKARA ADLIYE SPOR KULUBU TUR
2nd 275 FARZALIZADE, ILKIN GILAN TK AZE
3rd 152 CALI, EMRE BASAR S.K. TUR
3rd 147 CELIK, DOGUKAN BAHRI TANRIKULU S.K TUR
Category: Cadets Male A -61 – Competitors: 4
1st 276 BALAGADASHOV, VUSAL GILAN TK AZE
2nd 730 KUCHERENKO, YEVGENIY UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
3rd 14 FEYIZOGLU, MUHAMMED EFE AKDENIZ SPOR KULUBU TUR
3rd 505 HADZAGIC, AMAR NOVI GRAD SARAJEVO BIH
Category: Cadets Male A -65 – Competitors: 1
1st 523 SAHIN, TAHA GOKTUG OYKUM GENCLIK SPOR KULUBU TUR
Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 3
1st 460 CHEREDNYCHENKO, IVAN KIEV SCHOOL OF SPORT UKR
2nd 459 TONKOPII, YURII KIEV SCHOOL OF SPORT UKR
3rd 274 ISMAYILZADA, ELSEVAR GILAN TK AZE
WTU-news