All News > 한국어
sns기사보내기 트위터 페이스북 카카오톡 필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기 글자 크게 글자 작게
Russian Open 2018 (G-1) – Day 4: Home fighters grab 8 more titles to reing in Seniors
Russia Open 2018,Moscow, Russia,3-6 September 2018,G-1 category event
기사입력: 2018/09/10 [00:09] ⓒ wtu
WTU
▲     © Men's -80 kg final podium with Khramtcov (RUS) on top (WTU)

 

By Pau Aguilar of Spain

 

Russia Open 2018,Moscow, Russia,3-6 September 2018,G-1 category event

 

Round by round results: Day 1 / Day 2 / Day 3 / Day 4

Day 4 – Seniors – Report

Russian fighters collected all the 8 senior gold medals on Thursday to rocket to 15 titles out of 16 at Russian Open 2018. The only other nation to win a gold medal in Moscow this week was Egypt, which reached the top of the podium on wednesday.

Galina Medvedeva, who defeated Larisa Medvedeva in the W-46 gk final by withdrawal; Biana Lager, who beat Anokhina in the W-49 kg crucial fight by 5-4; Mironyuk, who was clearly better than Alexandrova in the W-53 gold medal match (25-3); Khallaeva, who got rid of Driamova in the last match of the W-57 draw by 7-5; Khalifaev, who edged Gabdularov in the M-74 decisive fight by 2-0 thanks to a golden point action; superstar Maksim Khramtcov, who struggled to run over Zemledeltsev in the M-80 kg final by 14-10; Kirichenko, who proved to be stronger than Kamalov in the clash for the M-87 kg crown; and of course, Vladislav Larin, who left no chance for the rest of competitors in M+87 kg after outscoring Melinkov by 26-4; were the 8 golden fighters who lifted the local squad to the top of the final standings.

Day 4 – Seniors – Final Podiums

Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 8

1st 339 MEDVEDEVA, GALINA SPORT CLUB PUT RUS
2nd 340 MEDVEDEVA, LARISA SPORT CLUB PUT RUS
3rd 150 SMIRNOVA, MARIA KOMETA RUS
3rd 101 OGEL, FILIZ HYM SPOR KULUBU TUR

Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 11

1st 92 LAGER, BIANA ENTHUSIAST RUS
2nd 7 ANOKHINA, ANASTASIIA ALTAY TEAM RUS
3rd 137 ANTIPENKO, NATALIA KDUSH NEVSKII STARS RUS
3rd 67 CHEKANOVA, ?LIZAVETA CENTRE-VOSTOK RUS

Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 14

1st 360 MIRONYUK, ALENA TATARSTAN TEAM RUS
2nd 57 ALEKSANDROVA, VIKTORIIA BOREC RUS
3rd 246 ANDRIIANENKO, ELIZAVETA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 16 PUCHKO, ANASTASIA ARION RUS

Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 10

1st 214 KHALLAEVA, KISARAN REPUBLIC OF DAGESTAN. CLUB C RUS
2nd 180 DRIAMOVA, MILANA LENENGRAD REGION RUS
3rd 292 BASHKIROVA, ELIZAVETA SSHOR 42 RUS
3rd 93 GRITCUN, MARIIA ENTHUSIAST RUS

Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 20

1st 384 KHALIFAEV, ALI UOR MO 1 RUS
2nd 367 GABDULBAROV, BULAT TATARSTAN TEAM RUS
3rd 142 SILIN, KIRILL KDUSH NEVSKII STARS RUS
3rd 302 DENISENKO, ALEXEY SSHOR 42 RUS

Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 14

1st 393 KHRAMTCOV, MAKSIM UGRA RUS
2nd 411 ZEMLEDELTSEV, ANDREI VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 42 ISHBERDIN, DALI BASHKORTOSTAN TEAM RUS
3rd 172 GOLUBEV, SERGEI KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS

Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 15

1st 173 KIRICHENKO, YURY KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd 365 KAMALOV, RAFAEL TATARSTAN TEAM RUS
3rd 281 BAIMATOV, ARTUR SCHOR 41 RUS
3rd 129 SURKOV, GEORGII KORYO RUS

Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 6

1st 120 LARIN, VLADISLAV KARELIA TEAM RUS
2nd 299 MELNIKOV, VADIM SSHOR 42 RUS
3rd 158 MALSAGOV, MAKHMADGIRI KOMETA RUS
3rd 420 TANDELOV, GEORGII VLADIKAVKAZ TEAM RUS

Day 3 – Seniors – Report

Local Senior athletes completely set the standard on the third day of action at Russia Open 2018 after grabbing 7 put of the first 8 gold medals of the category on Wednesday in Moscow. The other title of the day was taken by Egypt.

Yulia Turturina proved to be the best in Women’s -62 kg after getting rid of Booth from Great Britain by 3-0 in the final; Dolzhikova tasted gold in Women’s -73 kg after defeating her compatriot Kukanova by a close 17-15 in the gold medal match; Muzychka climbed to the top of the Women’s +73 kg podium after beating Zhunussova from Kazakhstan by a clear 15-5; Kikhel proved himself as the strongest fighter in Men’s -54 kg after edging another Russia, Gagiev, by withdrawal to grab the title; Gurtsiev was crowned as the new Men’s -58 kg champion after outscoring his compatriot Nukhov by a comfortable 37-12 in the crucial fight of the draw; Nazaryan stepped on the highest box of the Men’s -63 kg podium after proving to be stronger than Vladimirov from his same country (17-9); while Minin was better than another Russian, Krasnov, in the Men’s -68 kg final (1-2) to become this year’s king of the division.

Taekwondo action in Kazan, Russia in 2018

Day 3 – Seniors – Final Podiums

Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 14

1st 312 TURUTINA, YULIA SAMARA TEAM RUS
2nd 100 BOOTH, RACHELLE GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM GBR
3rd 201 RUBTSOVA, OLESIA NOVOSIBIRSK TEAM RUS
3rd 272 BURMISTROVA, SVETLANA RYAZAN RUS

Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 13

1st 80 MALAK, HEDAYA EGYPT NATIONAL TEAM EGY
2nd 252 KHAN, POLINA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 197 NIKULICHEVA, POLINA NORILSK TEAM RUS
3rd 361 MIYUTS, YULIA TATARSTAN TEAM RUS

Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 6

1st 55 DOLZHIKOVA, ELIZAVETA BOREC RUS
2nd 88 KUKANOVA, VALERIYA ENTHUSIAST RUS
3rd 9 DIUBINA, KRISTINA ADYGEA TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 73 PICHUGINA, ANNA DUSH ENTHUSIAST RUS

Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 8

1st 168 MUZYCHKA, OLGA KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd 13 ZHUNUSSOVA, MEREKE AKTOBE REGIONAL TAEKWONDO F KAZ
3rd 285 KURMANOVA, ALFIIA SH 114 RECORD RUS
3rd 276 KLIMKO, MARINA SCHOR 41 RUS

Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 19

1st 323 KIKHEL, SERGEI SESTRORETSK CHILDREN’S AND Y RUS
2nd 103 GAGIEV, MAGOMED INGUSHETIA TEAM RUS
3rd 251 AN, ANTON ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 317 LI, VADIM SAMARA TEAM RUS

Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 28

1st 416 GURTSIEV, GEORGII VLADIKAVKAZ TEAM RUS
2nd 37 NUKHOV, ARTEM BUREVESTNIK RUS
3rd 241 ABIBILLA, AZAMAT ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 240 KOCHKORBAEV, GULZHIGIT ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 26

1st 254 NAZARYAN, DAVID ROSTOV REGION KUMGAN RUS
2nd 414 VLADIMIROV, ALEKSEI VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 377 MOISEEV, VLADISLAV UOR #1 RUS
3rd 239 PUSHANKO, NIKITA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 20

1st 35 MININ, VIACHESLAV BUREVESTNIK RUS
2nd 316 KRASNOV, BORIS SAMARA TEAM RUS
3rd 36 MININ, KONSTANTIN BUREVESTNIK RUS
3rd 422 TCAKOEV, SARMAT VLADIKAVKAZ TEAM RUS

Day 2 – Juniors – Report

Russian athletes clinched 7 out of the 10 gold medals awarded on Tuesday at Russia Open 2018 to finish on top of the standings in the Junior category of the event with 12 titles. Azerbaijan clinched its second gold in Moscow, while Chinese Taipei and Egypt tasted gold for the first time.

Day 2 – Juniors – Final Podiums

Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 16

1st 22 AGHAYEV, JAVAD AZERBAIJAN NATIONAL JUNIOR TE AZE
2nd 408 BYCHKOV, MIKHAIL VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 187 KHAMIDULLAEV, ABDULAZIZ NAMANGAN REGION TEAM UZB
3rd 110 SHOMURODOV, ABDULLAJON JIZAKH TEAM UZB

Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 16

1st 253 PETRENKO, IAROSLAV ROSTOV REGION KUMGAN RUS
2nd 260 EMELKIN, MAXIM RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
3rd 352 LIEV, AMRAN TAEKWONDO FEDERATION KABAR RUS
3rd 235 LANTRATOV, DENIS ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 13

1st 430 SLEPOV, STEPAN VOLGOGRAD TEAM RUS
2nd 255 QIU, HONG-SHENG RUSSIA OPEN TPE
3rd 436 GATIYATULLIN, TIMUR YUNOST-METAR RUS
3rd 304 SOKOLOV, MIKHAIL SSHOR 42 ANANCHENKO A. RUS

Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7

1st 78 ELSAYED, ABDELRAHMAN EGYPT JUNIOR NATIONAL TEAM EGY
2nd 112 SBEIHI, FAHED JORDAN NATIONAL TEAM JOR
3rd 63 KHARITONOV, ALEXEY CSPR RUS
3rd 404 KOKIN, RUSLAN VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS

Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 12

1st 256 LEE, MENG-EN RUSSIA OPEN TPE
2nd 278 PRYAZHNIKOV, ALEXANDER SCHOR 41 RUS
3rd 207 SADURSKI, JAKUB POLAND NATIONAL TEAM POL
3rd 86 SARVILIN, VLADIMIR ENTHUSIAST RUS

Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 3

1st 151 VINOGRADOVA, ANNA KOMETA RUS
2nd 94 VOROBYEVA, MARGARITA ENTUZIAST RUS
3rd 230 MAKAROVA, ANASTASIIA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 2

1st 81 GLADYSHEVA, VALERIYA ENTHUSIAST RUS
2nd 343 ALNEFO, WIAM SYRIA NATIONAL TEAM SYR

Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 8

1st 257 DOLGOVA, OLGA RUSSIA OPEN 2018 RUS
2nd 265 SHCHERBAKOVA, POLINA RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
3rd 96 BOBROVA, MARIA ENTUZIAST RUS
3rd 24 AKBAROVA, MINAYA AZERBAIJAN NATIONAL JUNIOR TE AZE

Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 7

1st 176 ROZHINA, ELIZAVETA KURGAN OBL. RUS
2nd 15 PUCHKO, ARINA ARION RUS
3rd 38 SHAIAKHMETOVA, SVETLANA BASHKORTOSTAN TEAM RUS
3rd 258 MEDVEDEVA, MARINA RUSSIA OPEN 2018 RUS

Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 18

1st 264 RYADNINSKAYA, ELIZAVETA RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 359 KAZARNOVSKAIA, ANNA TATARSTAN TEAM RUS
3rd 139 KUCHEROVA, EKATERINA KDUSH NEVSKII STARS RUS
3rd 178 KOLESNIK, ANASTASIIA LENENGRAD REGION RUS

Day 1 – Juniors – Report

Russia completed a brilliant start after collecting 5 out of the 10 gold medals awarded on the first day of action at Russian Open 2018, which kicked off today in Moscow. The 10 divisions completed on Monday were included in the Junior category, in which Jordan finished as the only other nation to reach the top of the podium in more than 1 occasion with 2. Azerbaijan, Kazakhstan and Ukraine clinched 1 gold each.

Day 1 – Juniors – Final Podiums

Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 7

1st 23 HASANLI, HATAM AZERBAIJAN NATIONAL JUNIOR TE AZE
2nd 27 CHEREVKO, DANIL BELGOROD REGION TEAM IN RUS RUS
3rd 216 ADALOV, HIZRI REPUBLIC OF DAGESTAN. CLUB C RUS
3rd 51 OSIN, MAKSIM BOREC RUS

Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 8

1st 123 BAKHYTZHAN, ABILKHASSAN KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 28 MUSAEV, EVGENII BELGOROD REGION TEAM IN RUS RUS
3rd 116 YEGHIAZARYAN, VAHE JUNIOR NATIONAL TEAM + ARM
3rd 233 GAVRILENKO, FEDOR ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 8

1st 262 SHISHKO, DMITRII RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 426 GAVRINEV, IVAN VOLGOGRAD TEAM RUS
3rd 40 LATYPOV, DANIL BASHKORTOSTAN TEAM RUS
3rd 268 IUSHKIN, ILIA RYAZAN RUS

Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 14

1st 113 KAREEM, ZAID JORDAN NATIONAL TEAM JOR
2nd 215 KHAZAMOV, AHMED REPUBLIC OF DAGESTAN. CLUB C RUS
3rd 310 ILIN, ROMAN SAKHALIN TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 59 NOVIKOV, RUSLAN CSKA RUS

Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 15

1st 261 POPOV, GEORGY RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 34 ARTAMONOW, ILIA BUREVESTNIK RUS
3rd 134 KOBOZEV, GEORGII KASKAD RUS
3rd 210 SHARONOV, ANDREI REGIONAL DEPARTMENT OF RUSS RUS

Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 11

1st 279 KOLOSOVA, VALERIIA SCHOR 41 RUS
2nd 49 INOZEMTSEVA, ANNA BOREC RUS
3rd 259 PUSTELENINA, RIMMA RUSSIA OPEN 2018 RUS
3rd 394 LAZAREVA, ANFISA URFT TEAM RUS

Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 7

1st 29 KRADINOVA, ULIANA BELGOROD REGION TEAM IN RUS RUS
2nd 115 ABO-ALRUB, RAMA JORDAN NATIONAL TEAM JOR
3rd 295 ZANVELEVICH, SOFYA SSHOR 42 RUS
3rd 291 BAIDACHENKO, ELIZAVETA SSH KRASNOSELSKOGO RAYONA RUS

Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 8

1st 114 HAMAIDI, NATALI JORDAN NATIONAL TEAM JOR
2nd 212 VOLKONSKAIA, POLINA REGIONAL DEPARTMENT OF RUSS RUS
3rd 148 KHUZINA, LILIIA KOMETA RUS
3rd 124 TURAROVA, NURRIZA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ

Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6

1st 205 LIPATOVA, JULIANA ODESSA REGION TEAM UKR
2nd 87 STEPANOVA, ELIZAVETA ENTHUSIAST RUS
3rd 395 KOZLOVA, OKSANA URFT TEAM RUS
3rd 441 PEKONKINA, ANNA YUNOST-METAR RUS

Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 6

1st 263 ADEBAIO, KRISTINA RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 91 NETSVET, ALISA ENTHUSIAST RUS
3rd 296 TYURINA, LIKA SSHOR 42 RUS
3rd 402 MUSLIMOVA, LINARA URFT TEAM RUS

 

Español:
Russia Open 2018
Moscow, Russia
3-6 September 2018
G-1 category event

Round by round results: Day 1 / Day 2 / Day 3 / Day 4

Day 4 – Seniors – Report

Russian fighters collected all the 8 senior gold medals on Thursday to rocket to 15 titles out of 16 at Russian Open 2018. The only other nation to win a gold medal in Moscow this week was Egypt, which reached the top of the podium on wednesday.

Galina Medvedeva, who defeated Larisa Medvedeva in the W-46 gk final by withdrawal; Biana Lager, who beat Anokhina in the W-49 kg crucial fight by 5-4; Mironyuk, who was clearly better than Alexandrova in the W-53 gold medal match (25-3); Khallaeva, who got rid of Driamova in the last match of the W-57 draw by 7-5; Khalifaev, who edged Gabdularov in the M-74 decisive fight by 2-0 thanks to a golden point action; superstar Maksim Khramtcov, who struggled to run over Zemledeltsev in the M-80 kg final by 14-10; Kirichenko, who proved to be stronger than Kamalov in the clash for the M-87 kg crown; and of course, Vladislav Larin, who left no chance for the rest of competitors in M+87 kg after outscoring Melinkov by 26-4; were the 8 golden fighters who lifted the local squad to the top of the final standings.

Day 4 – Seniors – Final Podiums

Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 8

1st 339 MEDVEDEVA, GALINA SPORT CLUB PUT RUS
2nd 340 MEDVEDEVA, LARISA SPORT CLUB PUT RUS
3rd 150 SMIRNOVA, MARIA KOMETA RUS
3rd 101 OGEL, FILIZ HYM SPOR KULUBU TUR

Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 11

1st 92 LAGER, BIANA ENTHUSIAST RUS
2nd 7 ANOKHINA, ANASTASIIA ALTAY TEAM RUS
3rd 137 ANTIPENKO, NATALIA KDUSH NEVSKII STARS RUS
3rd 67 CHEKANOVA, ?LIZAVETA CENTRE-VOSTOK RUS

Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 14

1st 360 MIRONYUK, ALENA TATARSTAN TEAM RUS
2nd 57 ALEKSANDROVA, VIKTORIIA BOREC RUS
3rd 246 ANDRIIANENKO, ELIZAVETA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 16 PUCHKO, ANASTASIA ARION RUS

Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 10

1st 214 KHALLAEVA, KISARAN REPUBLIC OF DAGESTAN. CLUB C RUS
2nd 180 DRIAMOVA, MILANA LENENGRAD REGION RUS
3rd 292 BASHKIROVA, ELIZAVETA SSHOR 42 RUS
3rd 93 GRITCUN, MARIIA ENTHUSIAST RUS

Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 20

1st 384 KHALIFAEV, ALI UOR MO 1 RUS
2nd 367 GABDULBAROV, BULAT TATARSTAN TEAM RUS
3rd 142 SILIN, KIRILL KDUSH NEVSKII STARS RUS
3rd 302 DENISENKO, ALEXEY SSHOR 42 RUS

Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 14

1st 393 KHRAMTCOV, MAKSIM UGRA RUS
2nd 411 ZEMLEDELTSEV, ANDREI VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 42 ISHBERDIN, DALI BASHKORTOSTAN TEAM RUS
3rd 172 GOLUBEV, SERGEI KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS

Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 15

1st 173 KIRICHENKO, YURY KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd 365 KAMALOV, RAFAEL TATARSTAN TEAM RUS
3rd 281 BAIMATOV, ARTUR SCHOR 41 RUS
3rd 129 SURKOV, GEORGII KORYO RUS

Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 6

1st 120 LARIN, VLADISLAV KARELIA TEAM RUS
2nd 299 MELNIKOV, VADIM SSHOR 42 RUS
3rd 158 MALSAGOV, MAKHMADGIRI KOMETA RUS
3rd 420 TANDELOV, GEORGII VLADIKAVKAZ TEAM RUS

Day 3 – Seniors – Report

Local Senior athletes completely set the standard on the third day of action at Russia Open 2018 after grabbing 7 put of the first 8 gold medals of the category on Wednesday in Moscow. The other title of the day was taken by Egypt.

Yulia Turturina proved to be the best in Women’s -62 kg after getting rid of Booth from Great Britain by 3-0 in the final; Dolzhikova tasted gold in Women’s -73 kg after defeating her compatriot Kukanova by a close 17-15 in the gold medal match; Muzychka climbed to the top of the Women’s +73 kg podium after beating Zhunussova from Kazakhstan by a clear 15-5; Kikhel proved himself as the strongest fighter in Men’s -54 kg after edging another Russia, Gagiev, by withdrawal to grab the title; Gurtsiev was crowned as the new Men’s -58 kg champion after outscoring his compatriot Nukhov by a comfortable 37-12 in the crucial fight of the draw; Nazaryan stepped on the highest box of the Men’s -63 kg podium after proving to be stronger than Vladimirov from his same country (17-9); while Minin was better than another Russian, Krasnov, in the Men’s -68 kg final (1-2) to become this year’s king of the division.

Taekwondo action in Kazan, Russia in 2018

Day 3 – Seniors – Final Podiums

Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 14

1st 312 TURUTINA, YULIA SAMARA TEAM RUS
2nd 100 BOOTH, RACHELLE GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM GBR
3rd 201 RUBTSOVA, OLESIA NOVOSIBIRSK TEAM RUS
3rd 272 BURMISTROVA, SVETLANA RYAZAN RUS

Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 13

1st 80 MALAK, HEDAYA EGYPT NATIONAL TEAM EGY
2nd 252 KHAN, POLINA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 197 NIKULICHEVA, POLINA NORILSK TEAM RUS
3rd 361 MIYUTS, YULIA TATARSTAN TEAM RUS

Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 6

1st 55 DOLZHIKOVA, ELIZAVETA BOREC RUS
2nd 88 KUKANOVA, VALERIYA ENTHUSIAST RUS
3rd 9 DIUBINA, KRISTINA ADYGEA TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 73 PICHUGINA, ANNA DUSH ENTHUSIAST RUS

Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 8

1st 168 MUZYCHKA, OLGA KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd 13 ZHUNUSSOVA, MEREKE AKTOBE REGIONAL TAEKWONDO F KAZ
3rd 285 KURMANOVA, ALFIIA SH 114 RECORD RUS
3rd 276 KLIMKO, MARINA SCHOR 41 RUS

Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 19

1st 323 KIKHEL, SERGEI SESTRORETSK CHILDREN’S AND Y RUS
2nd 103 GAGIEV, MAGOMED INGUSHETIA TEAM RUS
3rd 251 AN, ANTON ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 317 LI, VADIM SAMARA TEAM RUS

Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 28

1st 416 GURTSIEV, GEORGII VLADIKAVKAZ TEAM RUS
2nd 37 NUKHOV, ARTEM BUREVESTNIK RUS
3rd 241 ABIBILLA, AZAMAT ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd 240 KOCHKORBAEV, GULZHIGIT ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 26

1st 254 NAZARYAN, DAVID ROSTOV REGION KUMGAN RUS
2nd 414 VLADIMIROV, ALEKSEI VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 377 MOISEEV, VLADISLAV UOR #1 RUS
3rd 239 PUSHANKO, NIKITA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 20

1st 35 MININ, VIACHESLAV BUREVESTNIK RUS
2nd 316 KRASNOV, BORIS SAMARA TEAM RUS
3rd 36 MININ, KONSTANTIN BUREVESTNIK RUS
3rd 422 TCAKOEV, SARMAT VLADIKAVKAZ TEAM RUS

Day 2 – Juniors – Report

Russian athletes clinched 7 out of the 10 gold medals awarded on Tuesday at Russia Open 2018 to finish on top of the standings in the Junior category of the event with 12 titles. Azerbaijan clinched its second gold in Moscow, while Chinese Taipei and Egypt tasted gold for the first time.

Day 2 – Juniors – Final Podiums

Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 16

1st 22 AGHAYEV, JAVAD AZERBAIJAN NATIONAL JUNIOR TE AZE
2nd 408 BYCHKOV, MIKHAIL VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 187 KHAMIDULLAEV, ABDULAZIZ NAMANGAN REGION TEAM UZB
3rd 110 SHOMURODOV, ABDULLAJON JIZAKH TEAM UZB

Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 16

1st 253 PETRENKO, IAROSLAV ROSTOV REGION KUMGAN RUS
2nd 260 EMELKIN, MAXIM RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
3rd 352 LIEV, AMRAN TAEKWONDO FEDERATION KABAR RUS
3rd 235 LANTRATOV, DENIS ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 13

1st 430 SLEPOV, STEPAN VOLGOGRAD TEAM RUS
2nd 255 QIU, HONG-SHENG RUSSIA OPEN TPE
3rd 436 GATIYATULLIN, TIMUR YUNOST-METAR RUS
3rd 304 SOKOLOV, MIKHAIL SSHOR 42 ANANCHENKO A. RUS

Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7

1st 78 ELSAYED, ABDELRAHMAN EGYPT JUNIOR NATIONAL TEAM EGY
2nd 112 SBEIHI, FAHED JORDAN NATIONAL TEAM JOR
3rd 63 KHARITONOV, ALEXEY CSPR RUS
3rd 404 KOKIN, RUSLAN VORONEZ TAEKWONDO TEAM RUS

Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 12

1st 256 LEE, MENG-EN RUSSIA OPEN TPE
2nd 278 PRYAZHNIKOV, ALEXANDER SCHOR 41 RUS
3rd 207 SADURSKI, JAKUB POLAND NATIONAL TEAM POL
3rd 86 SARVILIN, VLADIMIR ENTHUSIAST RUS

Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 3

1st 151 VINOGRADOVA, ANNA KOMETA RUS
2nd 94 VOROBYEVA, MARGARITA ENTUZIAST RUS
3rd 230 MAKAROVA, ANASTASIIA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 2

1st 81 GLADYSHEVA, VALERIYA ENTHUSIAST RUS
2nd 343 ALNEFO, WIAM SYRIA NATIONAL TEAM SYR

Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 8

1st 257 DOLGOVA, OLGA RUSSIA OPEN 2018 RUS
2nd 265 SHCHERBAKOVA, POLINA RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
3rd 96 BOBROVA, MARIA ENTUZIAST RUS
3rd 24 AKBAROVA, MINAYA AZERBAIJAN NATIONAL JUNIOR TE AZE

Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 7

1st 176 ROZHINA, ELIZAVETA KURGAN OBL. RUS
2nd 15 PUCHKO, ARINA ARION RUS
3rd 38 SHAIAKHMETOVA, SVETLANA BASHKORTOSTAN TEAM RUS
3rd 258 MEDVEDEVA, MARINA RUSSIA OPEN 2018 RUS

Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 18

1st 264 RYADNINSKAYA, ELIZAVETA RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 359 KAZARNOVSKAIA, ANNA TATARSTAN TEAM RUS
3rd 139 KUCHEROVA, EKATERINA KDUSH NEVSKII STARS RUS
3rd 178 KOLESNIK, ANASTASIIA LENENGRAD REGION RUS

Day 1 – Juniors – Report

Russia completed a brilliant start after collecting 5 out of the 10 gold medals awarded on the first day of action at Russian Open 2018, which kicked off today in Moscow. The 10 divisions completed on Monday were included in the Junior category, in which Jordan finished as the only other nation to reach the top of the podium in more than 1 occasion with 2. Azerbaijan, Kazakhstan and Ukraine clinched 1 gold each.

Day 1 – Juniors – Final Podiums

Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 7

1st 23 HASANLI, HATAM AZERBAIJAN NATIONAL JUNIOR TE AZE
2nd 27 CHEREVKO, DANIL BELGOROD REGION TEAM IN RUS RUS
3rd 216 ADALOV, HIZRI REPUBLIC OF DAGESTAN. CLUB C RUS
3rd 51 OSIN, MAKSIM BOREC RUS

Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 8

1st 123 BAKHYTZHAN, ABILKHASSAN KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 28 MUSAEV, EVGENII BELGOROD REGION TEAM IN RUS RUS
3rd 116 YEGHIAZARYAN, VAHE JUNIOR NATIONAL TEAM + ARM
3rd 233 GAVRILENKO, FEDOR ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 8

1st 262 SHISHKO, DMITRII RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 426 GAVRINEV, IVAN VOLGOGRAD TEAM RUS
3rd 40 LATYPOV, DANIL BASHKORTOSTAN TEAM RUS
3rd 268 IUSHKIN, ILIA RYAZAN RUS

Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 14

1st 113 KAREEM, ZAID JORDAN NATIONAL TEAM JOR
2nd 215 KHAZAMOV, AHMED REPUBLIC OF DAGESTAN. CLUB C RUS
3rd 310 ILIN, ROMAN SAKHALIN TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 59 NOVIKOV, RUSLAN CSKA RUS

Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 15

1st 261 POPOV, GEORGY RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 34 ARTAMONOW, ILIA BUREVESTNIK RUS
3rd 134 KOBOZEV, GEORGII KASKAD RUS
3rd 210 SHARONOV, ANDREI REGIONAL DEPARTMENT OF RUSS RUS

Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 11

1st 279 KOLOSOVA, VALERIIA SCHOR 41 RUS
2nd 49 INOZEMTSEVA, ANNA BOREC RUS
3rd 259 PUSTELENINA, RIMMA RUSSIA OPEN 2018 RUS
3rd 394 LAZAREVA, ANFISA URFT TEAM RUS

Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 7

1st 29 KRADINOVA, ULIANA BELGOROD REGION TEAM IN RUS RUS
2nd 115 ABO-ALRUB, RAMA JORDAN NATIONAL TEAM JOR
3rd 295 ZANVELEVICH, SOFYA SSHOR 42 RUS
3rd 291 BAIDACHENKO, ELIZAVETA SSH KRASNOSELSKOGO RAYONA RUS

Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 8

1st 114 HAMAIDI, NATALI JORDAN NATIONAL TEAM JOR
2nd 212 VOLKONSKAIA, POLINA REGIONAL DEPARTMENT OF RUSS RUS
3rd 148 KHUZINA, LILIIA KOMETA RUS
3rd 124 TURAROVA, NURRIZA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ

Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6

1st 205 LIPATOVA, JULIANA ODESSA REGION TEAM UKR
2nd 87 STEPANOVA, ELIZAVETA ENTHUSIAST RUS
3rd 395 KOZLOVA, OKSANA URFT TEAM RUS
3rd 441 PEKONKINA, ANNA YUNOST-METAR RUS

Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 6

1st 263 ADEBAIO, KRISTINA RUSSIAN NATIONAL JUNIOR TEAM RUS
2nd 91 NETSVET, ALISA ENTHUSIAST RUS
3rd 296 TYURINA, LIKA SSHOR 42 RUS
3rd 402 MUSLIMOVA, LINARA URFT TEAM RUS

 

WTU-news


 

무단전재 및 재배포 금지 ⓒ wtu.
필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기
닉네임 패스워드 도배방지 숫자 입력
내용
기사 내용과 관련이 없는 글, 욕설을 사용하는 등 타인의 명예를 훼손하는 글은 관리자에 의해 예고 없이 임의 삭제될 수 있으므로 주의하시기 바랍니다.
 
광고
광고

이전 1/23 다음
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고