All News >
sns기사보내기 트위터 페이스북 카카오톡 필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기 글자 크게 글자 작게
ETU European Kids Championships 2017: Turkey and Ukraine combine for 13 golds in Belek
4-5 February, Belek, Turkey
기사입력: 2017/02/06 [23:29] ⓒ wtu
WTU

By Pau Aguilar of Spain

 

ETU European Kids Championships 2017
4-5 February 2017
Belek, Turkey

▲     © WTU

Days 1 and 2 – Report

Turkey with 7 gold medals and Ukraine with 6 titles were the most successful nations at the 3rd ETU European Kids Championships 201, which was held last weekend in Belek, Turkey. Russia, Bosnia and Herzegovina, Spain, Bulgaria and Croatia were the other countries to climb to the top of the podium with 1 gold each, completing the 18 categories in competition for Kids aged between 10 and 11.

Days 1 and 2 – Final Podiums

Category: Children Female A -30 – Competitors: 20

1st 146 SYDORENKO, ANASTASIA UKRAINE NATIONAL TEAM 2 UKR
2nd 141 KOSTENEVYCH, DARYA UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
3rd 68 BRUKHNOVA, TAUISIYA KHMELNYTSK REGION UKR
3rd 3 KAVURAT, SILA MEDINE ANKARA ADLIYE SPOR KUL TUR

Category: Children Female A -36 – Competitors: 9

1st 94 KARABULUT, BEYZA POLAT SPOR KUL TUR
2nd 110 KRUSH, DIANA SC “MOTOR – SICH” UKR
3rd 51 EROL, NAZ EDIRNE BELEDIYE SPOR KUUBU TUR
3rd 8 ULUYILMAZ, ECEM ANKARA LEOPAR SPOR KULUB TUR

Category: Children Female A -44 – Competitors: 5

1st 103 ALEKSEEVA, ANFISA SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
2nd 9 KORKMAZ, AZRA EYLUL ANKARA LEOPAR SPOR KULUB TUR
3rd 45 UZUN, ELIF GIZEM CAN KARAKUSAK TUR
3rd 165 UZUNKOSE, DENIZ YESIL KIRAZ TUR

Category: Children Female A -52 – Competitors: 2

1st 114 TETIK, MELIS SECKINLER SPOR 3 TUR
2nd 128 BAYKAL, RANA TERMAL SPOR TUR

Category: Children Male A -27 – Competitors: 27

1st 39 MERGI, SARP BUCA BELEDIYESI G.S.K. TUR
2nd 55 TANRIKUT, EFECAN EDIRNE BELEDIYE SPOR KUUBU TUR
3rd 62 KHOLOSHENKO, OLEKSANDR JI DO KWAN BUL
3rd 154 FERTIKOV, TIMOFEI URALMASH-SPORT CLUB RUS

Category: Children Male A -33 – Competitors: 17

1st 149 OBODZINSKYI, VLADYSLAV UKRAINE NATIONAL TEAM 3 UKR
2nd 151 POPOV, DMYTRO UKRAINE NATIONAL TEAM 4 UKR
3rd 152 TREMBACH, BOHDAN UKRAINE NATIONAL TEAM 5 UKR
3rd 113 VEDERNIKOV, DANIIL SC “MOTOR – SICH” UKR

Category: Children Male A -40 – Competitors: 10

1st 66 BEZSMERTNYI, ARTEM KDUSH “ARTEM” UKR
2nd 76 FOROSTIUK, MATVIE KIEV SCHOOL OF SPORT UKR
3rd 167 AVCI, ENES KAGAN YESIL KIRAZ TUR
3rd 160 YILDIRIM, ERCAN EFE VADI SPOR TUR

Category: Children Male A -57 – Competitors: 1

1st 31 BULJUBASIC, DENIS BOSNIA AND HERZEGOVINA NATIO BIH

Category: Children Female A -27 – Competitors: 10

1st 74 AKSONOVA, MARIIA KIEV SCHOOL OF SPORT UKR
2nd 41 AYDIN, ESMANUR BURSA SAGLIK G TUR
3rd 133 COLAK, RABIA TRAKYA AKADEMI SPOR KUL TUR
3rd 69 ZAMOROKA, MARIIA KHMELNYTSK REGION UKR

Category: Children Female A -33 – Competitors: 15

1st 47 VAN WIJNGAARDEN, JADA CLUB TAEKWONDO MY-JU CUNIT ESP
2nd 32 SARICICEK, ZEYNEP NUR BOZUYUK IDMAN YURDU SPOR KU TUR
3rd 137 SOYTEKIN, AYSE BEGUM TURGUTLU BASAR AY-YILDIZ S.K… TUR
3rd 124 JELIC, LUCIJA TAEKWONDO CLUB PANTERA CRO

Category: Children Female A -40 – Competitors: 4

1st 60 AKDOGAN, RANYA FOCA BELD SPOR TUR
2nd 145 KONOVAL, ANASTASIIA UKRAINE NATIONAL TEAM UKR
3rd 93 OZBEK, NEHIR POLAT SPOR KUL TUR
3rd 130 YILMAZ, YAGMUR TERME GEN TUR

Category: Children Female A -48 – Competitors: 4

1st 26 AKKOYUNLU, TUANA BAHRI TANRIKULU SPOR KULUBU TUR
2nd 125 TIMAC, ANA TAEKWONDO CLUB PANTERA CRO
3rd 21 ELIBOL, MELIS ASLAN GENCLIK VE SPOR KULUBU TUR
3rd 15 ERDOGAN, IKRA ASIL GENCLIK SPOR KUL TUR

Category: Children Female A -57 – Competitors: 3

1st 2 AKGUN, CEMRE AKDENIZ SPOR KUL TUR
2nd 12 OZDEMIR, NISA NUR ARIFIYE ATILGAN SPOR KUL TUR
3rd 82 PINAR, AZRA KUMRU SPOR KULUBU TUR

Category: Children Male A -30 – Competitors: 27

1st 131 FLEGAR, JAN TK BISTRA CRO
2nd 172 BOHDAN , LAZARCHUK KHMELNYTSK REGION UKR
3rd 170 KABAK, MURAT EGE YURTSEVER TUR
3rd 147 LYTVYN, OLEKSANDR UKRAINE NATIONAL TEAM 2 UKR

Category: Children Male A -36 – Competitors: 10

1st 65 BEZSMERTNYI, YEHOR KDUSH “ARTEM” UKR
2nd 14 SOYSAL, UFUK KAAN ARIFIYE ATILGAN SPOR KUL TUR
3rd 148 TVERDOKHLIBOV, YAROSLAV UKRAINE NATIONAL TEAM 2 UKR
3rd 112 PIKALOV, RUSLAN SC “MOTOR – SICH” UKR

Category: Children Male A -44 – Competitors: 5

1st 61 DZENZERSKYI, OLEKSANDR JI DO KWAN BUL
2nd 166 TUTUMLU, S YESIL KIRAZ TUR
3rd 13 SARI, EMIRHAN ARIFIYE ATILGAN SPOR KUL TUR
3rd 29 OZTURK, UTKU BASAR S.K. TUR

Category: Children Male A +57 – Competitors: 2

1st 115 DURSUN, SEYFULLAH SECKINLER SPOR 3 TUR
2nd 50 GURMAN, AZIZ DORUKJUNIOR TUR

 

WTU-news

무단전재 및 재배포 금지 ⓒ wtu.
필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기
닉네임 패스워드 도배방지 숫자 입력
제목  
내용
기사 내용과 관련이 없는 글, 욕설을 사용하는 등 타인의 명예를 훼손하는 글은 관리자에 의해 예고 없이 임의 삭제될 수 있으므로 주의하시기 바랍니다.
 
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고