All News > 한국어
sns기사보내기 트위터 페이스북 카카오톡 필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기 글자 크게 글자 작게
Fujairah Open 2017 (G-1) – Day 3: Russia completes perfect performance with 8 more Senior golds
23-25 February 2017, G-1 category event
기사입력: 2017/03/03 [22:29] ⓒ wtu
WTU
▲     © WTU


 By Pau Aguilar of Spain

 

Round by round results: Day 1 / Day 2 / Day 3

Day 3 – Final Podiums

Russia completed the perfect performance on the third and last day of action at Fujairah Open 2017 after winning 8 more Senior Golds to take the 16 Senior titles in competition. A superb milestone achieved thanks to the following athletes: Igumenova; who climbed to the top of the Women’s -49 kg podium aftrer getting rid of Yesbergenova from Kazakhstan by 21-14 in the final; Kim; who shone over the rest of fighters in Women’s -57 kg after edging Magnus from Norway by 21-6 for the gold; Skrypnikova, who proved to be the strongest in Women’s -62 kg after beating Bibalayeva from Kazakhstan by 26-21 to taste glory; Khan, who dominated the Women’s -67 kg after defeating Tursunkulova from Uzbekistan by 8-3; Izutdinov, who reigned in Men’s -63 kg after outscoring Salaev from Uzbekistan by 24-17 in the last fight of the draw; Kotkov, who left no chances to the rest of athletes in Men’s -80 kg after getting rid of his compatriot Albert Gaun by 16-9 for the title; Larin, the strongest in Men’s -87 kg after having to face his team mate Babaevkiy, whom he edged 4-2 thanks to a golden point action in the crucial fight; and Kuznetcov, who had to face yet another Russian such as Kuznetsov in the Men’s +87 kg final to take the crown by withdrawal.

Day 3 – Final Podiums

Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 9

1st 545 IGUMENOVA, SVETLANA VORONEZH TEAM RUS
2nd 165 YESBERGENOVA, AINUR KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 449 BASHKIROVA, VICTORIYA SSHOR 42 RUS
3rd 297 ANOKHINA, ANASTASIIA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS

Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 14

1st 195 KIM, EKATERINA KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd 242 MAGNUS, MARIE NORWAY NATIONAL TEAM NOR
3rd 313 MININA, DARIA SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
3rd 299 KRAMARENKO, EKATERINA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS

Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 8

1st 546 SKRYPNIKOVA, TATIANA VORONEZH TEAM RUS
2nd 160 BIBALAYEVA, GULIM KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 327 TURUTINA, YULIA SAMARA TEAM RUS
3rd 368 SMIRNOVA, SVETLANA SC “PRIDE” RUS

Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 10

1st 291 KHAN, POLINA ROSTOV REGION RUS
2nd 537 TURSUNKULOVA, NIGORA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 293 MIYUTS, YULIA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 450 BASHKIROVA, VALERIIA SSHOR 42 RUS

Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 38

1st 216 IZUTDINOV, BOLAT MOSCOW TAEKWONDO TEAM RUS
2nd 539 SALAEV, SHUKHRAT UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 307 ANDRIENKO, PAVEL RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 416 BAKTIYARULY, KAZYBEK SHYMKEN CITY KAZ

Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 16

1st 157 KOTKOV, ANTON KARELIA TEAM RUS
2nd 303 GAUN, ALBERT RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 527 RAFALOVICH, MAKSIM UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 244 ORDEMANN, RICHARD ANDRE NORWAY NATIONAL TEAM NOR

Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 12

1st 302 LARIN, VLADISLAV RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 320 BABAEVSKIY, GLEB SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
3rd 215 PRYAZHNIKOV, ALEXEY MOSCOW TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 174 DUISEBAY, SMAIYL KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ

Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 8

1st 305 KUZNETCOV, OLEG RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 304 KUZNETSOV, ROMAN RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 193 KHADEEV, EMIL KORYO CLUB RUS
3rd 196 KIRICHENKO, YURY KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS

Day 2 – Report

Russian athletes completely dominated the second day of action at Fujairah Open 2017 after taking all 6 Senior divisions in competition and winning 3 more golds in Juniors, levelling in this category with Kazakhtan with 5 titles each. On Thursday, Russia also took the 2 Senior golds awarded.

The makers of such an extraordinary success for the Russian team were: Sakhautdinova, who proved to be the strongest in Women’s -46 after defeating her compatriot Tiukina by a clear 25-2; Kudashova, who climbed to the top of the Women’s -53 kg podium after beating Saparbek from Kazakhstan by a comfortable 20-3; Zhdanova, who reigned in Women’s -73 kg after getting rid of Zhivotkova from her same team by 3-2; Ivanova, who was forced to edge another compatriot such as Muzychka by 12-4 to dominate the Women’s +73 kg division; Gritsenko, who shone over the rest of competitors in Men’s -54 kg after outscoring Shaikenov from Kazakhstan by 14-13 in the final; and Khramtcov, who left no chances for anyone else to grab the gold medal in Men’s -74 kg after proving to be better than Rafalovich from Uzbekistan by 19-6 in the last match of the draw.

The rest of medallists can be found on the information below.

Day 2 – Final Podiums

Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 8

1st 298 SAKHAUTDINOVA, REGINA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 508 TIUKINA, YULIIA URFT TEAM RUS
3rd 166 SABYR, ANARGUL KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 389 ACHILOVA, SHASSANAM SC DOSTAR KAZ

Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 17

1st 300 KUDASHOVA, TATIANA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 387 SAPARBEK, ZHAZIRA SC DOSTAR KAZ
3rd 156 LOZHKINA, ANASTASIA KARELIA TEAM RUS
3rd 464 JAKOBSEN, EIRIN TEAM TVEITA NOR

Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 7

1st 292 ZHDANOVA, KARINA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 191 ZHIVOTKOVA, ARINA KORYO CLUB RUS
3rd 159 DENIZ, CANSEL KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 534 ERGASHEVA, MAFTUNA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB

Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 7

1st 295 IVANOVA, OLGA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 197 MUZYCHKA, OLGA KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
3rd 213 DOLZHIKOVA, ELIZAVETA MOSCOW TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 535 OSIPOVA, SVETLANA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB

Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 30

1st 301 GRITSENKO, VLADIMIR RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 405 SHAIKENOV, AITUAR SC MUSTAFA – ASTANA KAZ
3rd 393 BEISENBAY, YERBOL SC DOSTAR KAZ
3rd 541 KHEGAY, VALENTIN UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB

Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 29

1st 306 KHRAMTCOV, MAKSIM RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 529 RAFALOVICH, NIKITA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 2 DAUROV, KADYRBECH ADYGEY TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 180 SARYMSAKOV, KAIRAT KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ

Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 20

1st 120 ESAULENKO, DMITRII BELGOROD REGION TAEKWONDO RUS
2nd 399 NABIYEV, TAKHIR SC DOSTAR KAZ
3rd 139 ALMESMARI, HASSAN FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE
3rd 356 ADAMCHUK, MYKYTA SC “MOTOR – SICH” UKR

Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 10

1st 555 A AL QARNI, ABDULLAH MUSTAF JEDDAH SPORT CLUB KSA
2nd 355 GUSYEV, VYACHESLAV SC “MOTOR – SICH” UKR
3rd 496 CHARYYEV, SERDAR TURKMENISTAN NATIONAL TEAM TKM
3rd 495 BATYROV, JELALETDIN TURKMENISTAN NATIONAL TEAM TKM

Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 8

1st 362 SANDIBAYEV, SHYNGYS SC “MUSTAFA ALMATY REGION” KAZ
2nd 40 TARMAN, MOHAMMAD AL BURKAN CENTER JOR
3rd 439 BAZZAR, ISLAM SPIRIT TAEKWONDO ACADEMY PLE
3rd 650 ABDELMAJID, MANSOUR AJMAN CLUB UAE

Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 4

1st 102 KULYMBET, SAGI ASTANA TAEM KAZ
2nd 396 SVATOVSKIY, NIKITA SC DOSTAR KAZ
3rd 513 YULDASHEV, ISLAM UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 485 DOAIS, MOHAMMED THE CAGE SPORT QAT

Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 5

1st 23 HUSSEIN, OMAR AL ASSAF CENTER JOR
2nd 28 ALBOHAIRI, MOHAMMAD AL BOHAIRI TEAM JOR
3rd 661 GHANEM, SHEHABELDIN EGAYPTION CLUB RAK UAE
3rd 667 ARAFA, AMRO RAMADAN EGYPT CLUB FUJAIRAH UAE

Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 3

1st 397 KAIDAROVA, ALIMA SC DOSTAR KAZ
2nd 61 ALALAWI, AMAL AL MUHTAREF TAEKWONDO CENT BRN
3rd 187 ALZYOUD, ANWAR KHALDA CENTER JOR

Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 4

1st 311 SHCHERBAKOVA, POLINA SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
2nd 402 KRYMGEREY, ARUZHAN SC DOSTAR KAZ
3rd 510 MUKHTAROVA, DINORA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 662 AMJAD, RAHAF FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE

Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 5

1st 366 ZHALELOVA, TANGSHOLPAN SC “MUSTAFA ALMATY REGION” KAZ
2nd 403 KALDYBAY, ALIYA SC DOSTAR KAZ
3rd 6 RASOULI, ROMINA AFGHANISTAN NATIONAL TEAM AFG
3rd 143 REHANI, YASMINE HAUTE SAVOIE TKD FRA

Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 6

1st 92 MICCOLI, TATIANA ARIES TAEKWONDO SCHAFFHAUS SUI
2nd 38 ALSQOUR, BATOL AL BURKAN CENTER JOR
3rd 481 AL-KAWARI, SALMA THE CAGE SPORT QAT
3rd 400 BAIBATYROVA, FARIDA SC DOSTAR KAZ

Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 8

1st 312 RYZHIK, MARGARITA SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
2nd 47 HAMAIDI, NATALI AL FARES CENTER JOR
3rd 401 ZHANDILDINOVA, ADEL SC DOSTAR KAZ
3rd 395 KAPANOVA, BOTAKOZ SC DOSTAR KAZ

Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 5

1st 37 ABO-ALRUB, RAMA AL BURKAN CENTER JOR
2nd 648 MOUSTAFA, REEM AJMAN CLUB UAE
3rd 404 ZHUMATAY, GULDANA SC MUSTAFA – ASTANA KAZ
3rd 566 KASHISH, MALIK INDIA NATIONAL TEAM IND

Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 5

1st 204 BRUZGELEVICIUTE, DARIJA LITHUANIA NATIONAL TEAM LTU
2nd 16 ALDANOVA, NAURYZGUL AKTAU KAZ
3rd 598 GASHI, ARTIOLA FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE
3rd 660 EZZAT SHALLAN, FATMA EGAYPTION CLUB RAK UAE

Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 4

1st 446 ALMAHMOUD, SEHAM SQOUR AL SHAMAL CENTER JOR
2nd 514 OCHILOVA, ZUKHRA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 367 KHOZHAMURATOVA, SYMBAT SC “MUSTAFA ALMATY REGION” KAZ
3rd 517 SADIKOVA, FERUZA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB

Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 1

1st 476 MUKHTAR, MYAR THE CAGE SPORT QAT

Day 1 – Report

Russia in Seniors and Juniors and Kazakhstan in Cadets were the most successful nations on the first day of action at Fujairah Open 2017, which kicked off on Thursday in UAE. Russia grabbed the only 2 Senior divisions in competition after Mikhail Artomonov and Viacheslav Minin respectively reigned in Men’s -58 and -68 kg. Artamonov beat Urolov from Uzbekistan by a clear 25-8 to taste gold, while Minin defeated no other than the reigning Olympic champion, Ahmad Abughaush from Jordan, by a close 17-15 to climb to the top of the podium. The rest of medallists can be found on the information below.

In Juniors, Russia took 2 out of 5 titles on Thursday, while in Cadets, Kazakhstan grabbed 7 out of 19 golds to top the standings at the end of the day.

Day 1 – Final Podiums

Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 22

1st 308 ARTAMONOV, MIKHAIL RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 538 UROLOV, TEMURBEK UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 4 HAIDARI, MAHMOOD AFGHANISTAN NATIONAL TEAM AFG
3rd 639 ZAKARIYA, GHALI SHARJAH TEAM UAE

Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 32

1st 123 MININ, VIACHESLAV BUREVESTNIK RUS
2nd 154 ABUGHAUSH, AHMAD JORDAN OLYMPIC TEAM JOR
3rd 310 IRGALIEV, ARMAN RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 179 MAMAYEV, NURSULTAN KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ

Category: Cadets Female A -29 – Competitors: 2

1st 217 TOLEBAY, ZHANSAYA MUSTAFA – ASTANA KAZ
2nd 254 KHAN, RAVIYAH PAKISTAN TAEKWONDO TEAM PAK

Category: Cadets Female A -33 – Competitors: 7

1st 142 REHANI, DALYA HAUTE SAVOIE TKD FRA
2nd 382 MAKATOVA, SABINA SC DOSTAR KAZ
3rd 472 ZAYTOUN, LEILA THE CAGE SPORT QAT
3rd 381 KALZHANOVA, ARUZHAN SC DOSTAR KAZ

Category: Cadets Female A -37 – Competitors: 8

1st 379 KUMARTAYEVA, AIDANA SC DOSTAR KAZ
2nd 380 SEVOSTYANOVA, MARIYA SC DOSTAR KAZ
3rd 603 ABDELRAHMAN A ALKHARABSHEH, FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE
3rd 219 AUBAKIROVA, ZHIBEK MUSTAFA ASTANA KAZ

Category: Cadets Female A -41 – Competitors: 5

1st 442 GOMAA, SHAHD SPORTS WORLD ACADEMY EGY
2nd 221 BRIMZHANOVA, ADEMA MUSTAFA-ASTANA KAZ
3rd 607 TAHER HUSIN KASTARI, MARYAM FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE
3rd 252 QAZI, AMINA PAKISTAN TAEKWONDO TEAM PAK

Category: Cadets Female A -44 – Competitors: 3

1st 605 ABDELRAHMAN A ALKHARABSHEH, FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE
2nd 645 SAMER ELAZAB, GOODI AJMAN CLUB UAE
3rd 671 GAMIL, AISHA WORLD GYM UAE

Category: Cadets Female A -47 – Competitors: 4

1st 411 NARBAYEVA, YASMINA SHYMKEN CITY KAZ
2nd 45 ALRAWASHDEH, LEN AL FARES CENTER JOR
3rd 431 RABEE, SHATHA SPIRIT TAEKWONDO ACADEMY PLE
3rd 609 MOHAMMED, BADRIYA FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE

Category: Cadets Female A -51 – Competitors: 3

1st 473 FATNASSI, MARAM THE CAGE SPORT QAT
2nd 602 ABDELRAHMAN A ALKHARABSHEH, FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE
3rd 608 SYLEJMANI, ARNISA FUJAIRAH MARTIAL ARTS CLUB UAE

Category: Cadets Female A -55 – Competitors: 2

1st 452 TRESSON, ILHAM ALIENOR TAEKWONDO RIVIERA SUI
2nd 385 BEISSENOVA, AISHA SC DOSTAR KAZ

Category: Cadets Female A -59 – Competitors: 2

1st 604 AHMED, SARA ADEL UAE U UAE
2nd 646 RAFIQ, URWAH AJMAN CLUB UAE

Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 1

1st 432 FARAJ, DARIN SPIRIT TAEKWONDO ACADEMY PLE

Category: Cadets Male A -33 – Competitors: 22

1st 518 KIM, DANIIL UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 43 ALRAWASHDEH, LAITH AL FARES CENTER JOR
3rd 384 TLEULES, TAMIRLAN SC DOSTAR KAZ
3rd 626 MOUTASEM, ABDELRAHMAN SHARJAH TEAM UAE

Category: Cadets Male A -37 – Competitors: 21

1st 524 TURAEV, AMIRBEK UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 571 KHOLMURODOV, JAVOKHIR NAZARALIEV CLUB UZB
3rd 353 OGANOV, OLEXANDR SC “MOTOR – SICH” UKR
3rd 378 MYSSYR, YELDAR SC DOSTAR KAZ

Category: Cadets Male A -41 – Competitors: 17

1st 372 AKEDILOV, DANIAL SC DOSTAR KAZ
2nd 360 MELSOV, AIBEK SC “MUSTAFA ALMATY REGION” KAZ
3rd 236 BORGEN, KRISTIAN STORSUL NESODDEN TAEKWONDO (NORWA NOR
3rd 33 AL ALAWNEH, RASHED AL BURKAN CENTER JOR

Category: Cadets Male A -45 – Competitors: 10

1st 370 SAUT, AMIR SC DOSTAR KAZ
2nd 184 ALDAHLEH, ABDULLAH KHALDA CENTER JOR
3rd 373 NURKASSYM, ADIL SC DOSTAR KAZ
3rd 352 PIKUZ, ILLIA SC “MOTOR – SICH” UKR

Category: Cadets Male A -49 – Competitors: 7

1st 525 RAKHMONBERDIEV, AZIZBEK UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 637 NEMATULLAH, AFTAB SHARJAH TEAM UAE
3rd 54 ALDOHON, YAZEED AL KOURY CENTER JOR
3rd 504 SEDRAKYAN, ARTUR UKRAINE NATIONAL TEAM UKR

Category: Cadets Male A -53 – Competitors: 8

1st 361 SRAPILOV, DIAS SC “MUSTAFA ALMATY REGION” KAZ
2nd 556 ABDULRAHMAN, GARNI JEDDAH SPORT CLUB KSA
3rd 351 PLOSHCHADNYI, VLADYSLAV SC “MOTOR – SICH” UKR
3rd 628 SHATNAWI, ABDULLA SHARJAH TEAM UAE

Category: Cadets Male A -57 – Competitors: 6

1st 423 MOURSI, MAHMOUD SMOUHA CLUB EGY
2nd 669 RAHIMINIYA, SEDIGH WORLD GYM UAE
3rd 376 KOROVYAKOV, NIKITA SC DOSTAR KAZ
3rd 665 ABDELRAZAQ, FAHID SHARJAH TEAM UAE

Category: Cadets Male A -61 – Competitors: 3

1st 560 AKZHOLOV, DENIS SC DOSTAR KAZ
2nd 437 ABUKALAF, BASEL SPIRIT TAEKWONDO ACADEMY PLE
3rd 68 ALKHEYILI, ALI SAEED AL NASR UAE

Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 2

1st 466 AL AHMED, WADHAH THE CAGE SPORT QAT
2nd 670 GAMIL, AHMED WORLD GYM UAE

Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 17

1st 490 MELYUK, IVAN TORNADO-NOVOKUZNETSK RUS
2nd 314 KHACHATRIAN, VACHAGAN SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
3rd 663 YUSUF, KHALID SHARJAH TEAM UAE
3rd 95 ALTAMIMI, AHMAD ASFOUR CENTER JOR

Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 14

1st 324 ILIN, ROMAN SAKHALIN TAEKWONDO TEAM RUS
2nd 620 ISHAK, AMRO SHARJAH TEAM UAE
3rd 622 ANAS, AMR SHARJAH TEAM UAE
3rd 377 TILEGEN, ARYSLAN SC DOSTAR KAZ

Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 23

1st 375 NURADINOV, KAMRAN SC DOSTAR KAZ
2nd 408 DUISENOV, SHAMSAT SHYMKEN CITY KAZ
3rd 315 IVANOV, IVAN SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
3rd 32 ALSUKOUR, OSAID AL BURKAN CENTER JOR

Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 18

1st 60 AHMED, MOHAMED AL MUHTAREF TAEKWONDO CENT BRN
2nd 359 ZHUMABEK, DIMAT SC “MUSTAFA ALMATY REGION” KAZ
3rd 658 MURAD IHMEDAN, ZAID AL FARES CENTER JOR
3rd 469 DARWISH, MOHAMMED THE CAGE SPORT QAT

Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 13

1st 22 ALHALAWANI, ZAID AL ASSAF CENTER JOR
2nd 494 GURBANOV, MEKAN TURKMENISTAN NATIONAL TEAM TKM
3rd 55 ARAB, AIEF ADDEEN AL KOURY CENTER JOR
3rd 444 FAROUK, AHMED EHAB SPORTS WORLD ACADEMY EGY

 

WTU-news

 

 

무단전재 및 재배포 금지 ⓒ wtu.
필자의 다른기사 보기 인쇄하기 메일로 보내기
닉네임 패스워드 도배방지 숫자 입력
제목  
내용
기사 내용과 관련이 없는 글, 욕설을 사용하는 등 타인의 명예를 훼손하는 글은 관리자에 의해 예고 없이 임의 삭제될 수 있으므로 주의하시기 바랍니다.
 
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고
광고